Ord og uttrykk om øl.
Det er noen begreper vi bruker i bryggeprosessen som kanskje ikke alle kjenner til.
OG
OG står for Original Gravity og er måleenheten vi leser av på en oechslevekt. Dette betegner tyngden på ølet og beskriver hvor mye sukker vørteren inneholder. Dette er i neste runde grunnlaget for hvor mye alkohol ølet vil ende opp med.
FG
FG står for Final Gravity og er måleenheten vi leser av på en oechslevekt.. Dette betegner tyngden på ølet etter at det er gjæret ut. Vi kan da se hvor mye av sukkeret som er blitt gjæret ut og på grunnlag av det regne ut alkoholprosenten.
Vørter
Når meskingen er over og vi så vasker ut sukkerstoffene av mesken med varmt vann, da er det vørteren vi ender opp med. Det er denne som kokes og gjæres for å bli til øl.
Mesking
Malten er jo korn av bygg som er spiret og tørket. I denne prosessen så er det blitt dannet enzymer som kan omdanne stivelse til sukker. Disse enzymene trer i kraft når malten blir fuktet og varmet opp til ca 65-70 grader. Og akkurat denne prosessen kaller vi meskingen. Meskingen er altså prosessen der vi omdanner stivelsen til sukker.
Mesk
Dette er malten som holder på å bli mesket eller som er ferdig mesket.
Alfasyre
All humle inneholder bitterhet. Denne bitterheten måles i prosent alfasyre. På grunnlag av denne prosenten kan vi regne oss fram til hvor bittert ølet vil bli etter hvor mye bitterhumle vi har brukt.
IBU
IBU står for International Bittering Units og forteller hvor bittert ølet er. Jo høyere tall, jo bitrere er ølet.
